czwartek, 27 lutego 2020

WordArt - wyrazowe chmurki

Mogą pełnić funkcję promocyjną i edukacyjną. Za ich pośrednictwem złożymy życzenia, zbierzemy słowa związane z daną lekturą lub tematem lekcji. Sprawdzą się także jako grafiki popularyzujące szkolne i biblioteczne wydarzenia, ważne rocznice i obchody oraz patronów poszczególnych lat. Chmury tagów – bo o nich mowa – są bardzo proste w opracowaniu. Najważniejszy jest pomysł. Sam proces tworzenia to zaledwie kilka kliknięć!

 




Do darmowych generatorów wyrazowych chmurek należy WordArt dostępny pod adresem https://wordart.com/. Z jego pomocą przygotujemy animowane kompozycje w wielu kształtach, które udostępnimy online oraz zapiszemy w formatach PNG i JPEG. Można w nim założyć bezpłatne konto lub pracować bez rejestracji.



Chcesz wykorzystać WordArt w szkole i bibliotece? Zapisz się na nasze bezpłatne warsztaty, które obędą się 9 marca! Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://pbw.katowice.pl/index.php/907-bezplatne-warsztaty-z-zakresu-tik.

wtorek, 18 lutego 2020

Interaktywne ćwiczenia w Wordwall

19 lutego - po raz pierwszy - będziemy obchodzić Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto stało się okazją do opracowania quizów o polskich naukowcach i uczonych, które przygotowaliśmy w usłudze edukacyjnej Wordwall. Warto podkreślić, że jest dostępna w polskiej wersji językowej na stronie https://wordwall.net/pl. Można w niej tworzyć wiele rodzajów ćwiczeń w formie interaktywnej lub do wydruku. Korzystanie z podstawowych funkcji tego narzędzia jest darmowe.


Tworząc ćwiczenia dla swoich uczniów możesz wykorzystywać wiele szablonów. Noszą następujące nazwy: Dopierz w pary, Test, Ruletka, Sortowanie grup, Anagram, Porządkowanie, Otwórz okno, Znajdź parę, Wykres z etykietami, O rety!, krety!, Znajdź słowo, Krzyżówka, Brakujące słowo, Prawda czy fałsz, Teleturniej, Losowe karty, Przebijaj balon, Labirynt.

Trzy z nich wypróbowaliśmy tworząc nasze quizy. Otworzą się, po kliknięciu w ich nazwy.
 

piątek, 14 lutego 2020

Awatary na każdą okazję!

Duży wybór postaci. Możliwość ich udźwiękowienia w różnych językach - także w języku polskim. Intuicyjna obsługa. To tylko niektóre zalety usługi Voki, która może stać się ciekawym urozmaiceniem lekcji i zajęć edukacyjnych. Do odtworzenia postaci wystarczy komputer (tablet, telefon) z dostępem do Internetu. 
 
Swoją postać przygotujesz zupełnie za darmo! Możesz ją zapisać bezpośrednio w serwisie lub na własnym koncie (jeżeli zdecydujesz się na jego założenie). Animowanego bohatera z łatwością przygotują również sami uczniowie, nawet ci najmłodsi, ponieważ rejestracja w usłudze nie jest wymagana.

My wykorzystaliśmy Voki w celu złożenia życzeń walentynkowych użytkownikom naszego profilu w serwisie społecznościowym Facebook. Przygotowanie i udźwiękowienie walentynkowego serca wymagało zaledwie kilku kliknięć!


Chcesz stworzyć własnego awatara? Zapisz się na nasz bezpłatny kurs e-learningowy „Voki – awatarowe szaleństwo”. Zostanie uruchomiony 23 marca. Od 17 lutego rozpoczynamy natomiast nabór uczestników na szkolenia „Quizizz – nauka i zabawa” oraz „PhotoCollage – upiększamy zdjęcia”. Szczegółowe informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do udziału!