poniedziałek, 19 lutego 2024

WEBowaDBP – platforma inspiracji

Materiały o nadchodzących rocznicach i nietypowych świętach. Opracowania przydatne bibliotekarzom i nauczycielom różnych przedmiotów i poziomów nauczania. Tematy istotne w danym miesiącu. To wszystko znajdziemy w zasobach WEBowejDBP – platformy Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Platforma jest redagowana przez nauczycieli bibliotekarzy wrocławskiej książnicy i jej filii. Powstała w ramach realizacji wspomagania szkół i placówek oświatowych w zakresie pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej, w tym w wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych – obowiązkowego zadania wszystkich bibliotek pedagogicznych związanego – między innymi – z dostarczaniem fachowej literatury i informacji pedagogicznej.


Zasoby są tworzone z myślą o osobach zainteresowanych sprawami kształcenia i wychowania oraz podnoszenia jakości nauczania i uczenia się. Korzystanie z platformy jest całkowicie darmowe i nie wymaga założenia konta użytkownika, aczkolwiek istnieje taka możliwość. Znajdziemy na niej wyselekcjonowane materiały opracowane przez redaktorów, jak również linki do opracowań tworzonych przez osoby spoza biblioteki. Każdy temat jest zaprezentowany na odrębnej witrynie, przygotowanej w kreatorze WIX.

Na stronie startowej WEBowejDBP zaproponowano trzy warianty przeglądania zasobów – wg tematów miesiąca, indeksu alfabetycznego lub bloków tematycznych (Ekologia, Normy i wartości, Pisarze dzieciom, Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, Prawo i etyka, Sztuka widzenia sztuki, Uroczystości szkolne, Wokół książki, Wsparcie nauczycieli, Zdrowie i wygląd). Po otwarciu każdego z nich zobaczymy odnośniki do konkretnych zagadnień oraz powiązanych z nimi publikacji, scenariuszy zajęć, interaktywnych ćwiczeń, filmów i innych zasobów cyfrowych.

Bibliotekarzy w szczególności zainteresują opracowania dotyczące stereotypu bibliotekarza, bibliotek cyfrowych, biblioterapii i bajkoterapii, bookcrossingu, booktalkingu, czytania, czytania wrażeniowego, picture booków, literatury dziecięcej, popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych, prawa autorskiego, Światowego Dnia Własności Intelektualnej oraz zdalnej promocji książki. Zostały zebrane w jednym z bloków. Przeszukując zasoby platformy znajdziemy także strony dotyczące wybranych pisarzy i poetów, ważnych rocznic literackich i kulturalnych oraz pomysłów na gry i zabawy, które można przeprowadzić w bibliotece.

Warto odwiedzić WEBowąDBP!